Óra összefoglalója a művészet "Gorodets festészet sajátosságairól". A „kompozíciós megoldások a Gorodets-festészetben. A Gorodets-festészetről szóló óra összefoglalása.




Nyílt művészeti óra

Téma: „Gorodets festészet” (1 lecke)

Az óra célja : Ismerkedés a Gorodets népi mesterségek termékeivel,

A Gorodets festészet hagyományos elemeinek elsajátítása: „rosan”, „kupavka”,

"bogyó", "levél".

Feladatok:

Oktatási: ismertesse meg a tanulókkal a Gorodets festészet szabályait és technikáit;

Fejlesztő: fejleszti a tanulók fantáziáját, művészi és kreatív

gondolkodás, a szellemi tevékenység eredetisége.

Nevelés: a népművészet iránti érdeklődés és szeretet meghonosítása a tanulókban.

Az óra típusa : az új ismeretek asszimilációja és megszilárdítása.

Használt berendezések:

A tanárnak: multimédiás projektor, számítógép, diák, gouache, ecsetek, album;

Diákoknak: album, gouache, ecsetek, vizesüvegek, paletta, kártyák Gorodets festmény elemeivel.

Látótávolság : csúszdák a Gorodets mesterség termékeivel.

Zenei sorozat : Orosz népdalok.

Tanterv

    Szervezeti rész.

    Bevezető beszélgetés és új anyag magyarázata.

    Testnevelés perc.

    Gyakorlati rész.

    Gyermeki munkák elemzése, értékelése.

    Házi feladat.

Az órák alatt:

    Ellenőrizzük a tanulók felkészültségét az órára.

    Közölje az óra témáját és céljait.

    Tanár megnyitó beszéde

Ha megnézed a tablettákat,

Csodákat fogsz látni!

Gorodets minták,

Finoman visszahúzta a kezét.

A Gorodets ló fut!

Körülötte az egész föld remeg!

Fényes madarak repülnek

És virágzik a tavirózsa.

    Az előző órákon a népi mesterségekről beszélgettünk veletek.

    Mi a nevük?

    Ma Gorodets város kézműveseinek munkáival ismerkedünk meg.

    A Gorodets fafestés a Nyizsnyij Novgorod régió híres népi mestersége. A 19. század második felében alakult ki az Uzole folyó mentén, Gorodec közelében, a Volgán túli falvakban. A környező lakosok többsége az ókortól fogva képzett kézművesként volt ismert. Sok volt köztük kovács, takács, festő, mézeskalács készítő, de a legnagyobb tevékenységi terület a faiparosok - faragók, asztalosok, asztalosok - körében volt. Az emberek még azt is mondták, hogy „az erdő táplálja a Volga-lakókat”. Az erdők olcsó és változatos anyagot szolgáltattak, amiből minden készült: a gyerekjátékoktól és bölcsőtől a sírkeresztig. Sok kézműves foglalkozott a lenfeldolgozáshoz szükséges eszközök készítésével. A Gorodets forgó kerekei különösen híresek voltak, nagy mennyiségben adták el őket a Nyizsnyij Novgorod vásáron, és Oroszországban terjesztették. Örömmel vették őket, nagyrészt a forgó kerék aljára festett vicces képeknek köszönhetően. A munka végeztével a háziasszony festmény helyett egy ilyen fenéket akasztott a falra. Az idő múlásával az ilyen festmények nemcsak a paraszti fonókerekeket, hanem a háncskosarakat, a fonaltároló dobozokat, a nyírfa kéregbogarakat, a sóspincéket és a falusi élet sok más tárgyát is díszítették. (Diák)

A Gorodets festészet jellemzői

    A Gorodetsből származó festményt nehéz összetéveszteni bármely mással - olyan nagyszerű az eredetisége. Egyetlen Gorodets termék sem teljes dús füzér, rózsára emlékeztető virágcsokrok, kupavka és százszorszép nélkül. És bár a Gorodets mesterek nem ismerték a perspektíva törvényeit, és rajzaik laposak voltak, a festmény mindig meglepően könnyűnek és átlátszónak bizonyult. (Diák)

    A Gorodets festészet másik fontos jellegzetessége a cselekmény jellege. A mesterek előszeretettel ábrázolták a hölgyekkel sétáló urakat, lovakon ágaskodó lendületes lovasokat, teázó jeleneteket gazdag, oszlopokkal díszített belső terekben, faliórákkal, dús függönyökkel díszített magas ablakokkal és nagy lépcsőkkel. Gyakran előfordult, hogy a mesterek számára ismerősebb témákat használtak: fonók a munkahelyen, vadászok az erdőben, ácsok házat építő asztalosok és sok más jelenet a népi életből. (Diák)

    Ön szerint mit ábrázol ez a mű?

    Korábban a Gorodets festést tojásfestékekkel végezték, amelyeket nagy színfoltokban, előzetes körvonal nélkül, bizonyos színek túlsúlyával vittek fel a tárgyra. (Diák)

    Keresd meg ezeket a színeket a munkákban, és mondd el. (Piros, kék, fekete, zöld)

    További jellemző, hogy a designt kész színes háttérre alkalmazták. (Diák)

A Gorodets festés végrehajtásának technikái

Ma megismerkedünk a Gorodets festészet egyes elemeinek végrehajtási technikáival: „rosan”, „kupavka”, „bogyó”, „levél”. (Diák) Ez a folyamat több szakaszból áll. Először egy nagy ecsettel egy „alulfestést” készítenek - egy kerek színes foltot, majd egy kis ecsettel egy „árnyékot” - a virág és a szirmok közepét jelzik. Egy színt használnak, amelyből két árnyalat készül: hígított és telített. Az „alulfestés” egy hígított szín, az „árnyékolás” pedig egy telített szín. (Dia) Az utolsó szakaszban „animációt” hajtanak végre - számos részletet rajzolnak a virágra vonások, ívek, szirmok és pontok formájában. Fekete-fehér színeket használnak. (Diák) A „kupavka” és a „bogyók” előadásának sorrendje ugyanaz, mint a „rosan” előadásánál. A „levél” elem végrehajtásakor először egy általános körvonalat rajzolunk, amely egy levél alakú folt körvonalával rendelkezik, majd vékony vonásokkal „árnyékolást” és „újraélesztést” hajtunk végre. (Diák)

A festés minden elemét azonnal ecsettel végezzük, ceruzával való előzetes rajzolás nélkül. Annak érdekében, hogy az ívek szépen formálódjanak, az ecset hegyével, a felületet alig érintve kezdik megrajzolni, majd az ív közepén megnő a nyomás és ismét nyomás nélkül véget ér az elem rajzolása. Az ecsetet a festendő felületre merőlegesen kell tartani. (saját példámmal mutatom be)

    Testnevelés perc.

    Gyakorlati rész

A gyakorlati rész előtt a gyerekek kártyákat kapnak, amelyek a Gorodets festészet elemeinek sorrendjét ábrázolják: „rosan”, „kupavka”, „bogyó”, „levelek”.

    Tájlapon, kártyák segítségével egészítse ki a Gorodets festészet elemeit. Az Ön feladata, hogy kövesse a Gorodets festészetben rejlő sorrendet, a színkombinációk kiválasztását, és kövesse az ecset használatára vonatkozó szabályokat a festés során. (Zenei sorozat, Gorodets termékeket ábrázoló diák)

    Gyermeki munkák elemzése, értékelése

Gyermek alkotások kiállítása.

    Milyen népi mesterséggel találkoztunk ma?

    A Gorodets festészet mely elemeit tanultad meg?

    Milyen színeket használtak a Gorodets mesterei?

Utolsó szó.

A kézművesség segített az embereknek túlélni.

Milyen emberi tulajdonságok járultak hozzá az ilyen művek létrejöttéhez?

Ez a szépség nemcsak a kézműveseknek tetszett, hanem anyagilag is segítette a családot.

Így munkáinkat elküldjük a vásárra.

A Gorodets csodálatos kerttel virágzik -

Fényes, édes, robbanásszerű hajnal.

Senki sem sejtette ilyen érzékenyen

És az ilyen szerelmet nem éneklik.

Az élet vadabb és keményebb lenne,

Szegényebb szépségben és örömben,

Ha csak színekben, vonalakban és szavakban is

Nem adnánk oda magunkat neki.

    Házi feladat:

Ismételje meg a Gorodets festmény elemeit az anyag megszilárdításához.

Az óra témája: Gorodets festmény.

Az óra céljai:

1. Ismerkedés az orosz népi mesterségekkel. Ismerkedés a Gorodets festészet műveivel és fejlődéstörténetével. Mutassa be a mintákat a Gorodets kézművesek termékeibe és a festés főbb szakaszaiba. A gyermekek kognitív tevékenységének, kreatív képzelőerejének, művészi ízlésének fejlesztése. Ösztönözze a vágyat, hogy saját kezével szépséget alkosson.

2. Gyakorlati készségek és rajzkészség fejlesztése mintából. Tanítsa meg a gyerekeket, hogy készítsenek mintát Gorodets festménye alapján. Fejlessze a Gorodets festészet díszítőelemeinek ecsetfestésének készségeit.

3. Érdeklődni a Gorodets mesterek művészete iránt, tiszteletben tartani az alkotói örökséget. Fejlesszen ki olyan tulajdonságokat, mint a kitartás, a figyelem és a pontosság a festékekkel való munka során. Adjunk lehetőséget a gyerekeknek, hogy népi iparművésznek érezzék magukat.

Felszerelés:

    Diákoknak:

    modell a „konyhalap” színezéséhez

    vizes korsó

    papír

    szalvéta

    egyszerű ceruza

    radír

    A tanárnak:

    Gorodets festményminták, képeslapok, reprodukciók

    „Gorodets festmény” plakát

    bemutató "Gorodets festmény"

Óraterv (45 perc):

    Idő szervezése. A leckére való felkészültség ellenőrzése. 3-5 perc

    Elméleti rész. Bevezető beszélgetés a Gorodets festészet bemutatójával és előadásokkal. A festési sorrend magyarázata. 10-15 perc.

    Gyakorlati rész. Modell önfestése színezéshez. 15-20 perc.

    Utolsó rész. Összegzés. 5 perc.

Az órák alatt:

Írás a táblára: Gorodets festmény.

Tanár: A Volga partján áll Gorodec dicsőséges és ősi városa. A legenda szerint még 1152-ben alapította Jurij Dolgorukij herceg őrerődként. Akkoriban Gorodecset Kis Kitezhnek hívták. Batu kán inváziója során az ellenségek elégették és kifosztották Gorodeteket. De ő, mint egy Főnix madár, újjáépítette magát.

Gorodets nyüzsgő helyen állt, a híres Makaryevskaya Vásár mellett. A Volga mentén bárkák és teherszállító hajók, az utakon lovas szekerek sétáltak. Kilométeres sorok húzódtak, amelyekben különböző nyelveken folyt a kereskedelem, üzletek és üzletek ezrei zsúfolódtak el nemcsak Oroszország minden részéről, hanem más országokból is.

Mindent hoztak, amit tudtak. A Volga partján faforgácssor állt, ahol szánokat, dézsákat, vályúkat, hintákat, fából készült szárú cipőket árultak. Gorodec és a környező falvak (Kurtsevo, Koskovo, Akhlebaikha) lakói képzett ácsok és fafaragók voltak. Az erdők olcsó és változatos anyagot szolgáltattak, amiből minden készült: a gyerekjátékoktól és bölcsőtől a hajókig. A Gorodets forgó kerekei különösen híresek voltak. Örömmel vették őket, nagyrészt a forgó kerék aljára festett vicces képeknek köszönhetően. A munka végeztével a háziasszony festmény helyett egy ilyen fenéket akasztott a falra.

Gorodets festmény – hogy ne tudhatnánk?

Vannak itt dögös lovak, jól sikerült.

Olyan csokrok vannak itt, amiket nem lehet leírni.

Az itteni történetek semmihez sem hasonlítanak a mesében.

Idővel a kézművesek elkezdték festeni a népszerű nyomtatott dobozokat, játékokat, edényeket, bútorokat és még a ház egyes részeit is - redőnyöket, ajtókat, kapukat.

Sárga este, fekete ló,

És a fürdő olyan, mint a tűz,

Madarak néznek a koporsóból -

Gorodets csodafestménye!

L. Kulikova.

Lázár Melnyikov híres mesternek köszönhetően a 19. században virágbimbók, rózsák és virágok jelentek meg a festményen. A Rosana egy csipkebogyó virág stilizált képe. Most a Gorodets festészet virágmintájának fő elemei.

Nézzük meg a Gorodets festmény színeinek kivitelezési sorrendjét.

A mesterek hosszú évtizedek óta tökéletesítik a virágfestési technikákat (rosana, fürdés), és kidolgoztak bizonyos szabályokat.

- Először színes hátteret készítenek (gyakran sárga, mivel a fát korábban hagymahéjjal festették), és a fő alakokat nagy színfoltok formájában alkalmazzák rá. A Rozan általában rózsaszínben, a kupavka pedig kékben készül. Ezt a szakaszt "alulfestésnek" nevezik.

— A következő szakaszt „árnyékolásnak” nevezik, mert Itt sötétebb bordó vagy kék festékeket használnak. A virág közepét és a szirmokat jelzik. A rózsáknál a közepét a virág közepére rajzolják, a kupavkánál balra vagy jobbra tolják el. A középpontot egy kis kör jelzi. A virágszirmok félköríves formájúak. A karok színe megegyezik a virág közepének színével

— A festészet utolsó szakaszát „újjászületésnek” nevezik, mert Ezek után az egész rajz megelevenedni látszik. Az „Ozhivka” fehér és fekete festékkel készül.

Tanár:És most megtanuljuk, hogyan ábrázoljuk a Gorodets festészet fő elemeit a népi kézművesek módjára. Megismerkedtünk a festészet elemeivel. Ahhoz, hogy közelebb kerüljön titkaihoz, hogy mesterré váljon, tanulnia kell. Hogy hívják a mesterszakos hallgatókat?

Válasz: Utazók.

Tanár: Tehát most tanulók vagytok – tanoncok. Kezdjük!

Az önálló munka során a tanár alkotói szabadságot biztosít a gyerekeknek, egyéni segítséget nyújt. Bekapcsolhatod a lágy népzenét. Az óra végén kiállítás látható. A gyerekek egy speciális állványra helyezik a játékaikat, és a tanárral együtt választanak legjobb munkái. A tanár nem felejti el megdicsérni minden diákot, és megjegyezni, hogy mi volt a legjobb a játékban.

Kérdés: Milyen népi mesterséggel találkoztunk ma?

Válasz: Gorodets festménnyel.

Kérdés: A Gorodets festészet mely elemeit festhetjük meg?

Válasz: Rosean, kupavka, kamilla.

Kérdés: Milyen termékekre vannak festve?

Válasz: Fatermékeken (koporsók, dobozok, bútorok, háztartási cikkek, edények) végzik.

Kérdés: A Gorodets kézművesek mely termékei tetszettek a legjobban?

Vegyünk egy palettát - egy üres lapot, tedd magad elé.

Vegyünk a kezünkbe egy ecsetet, áztassuk be festékbe, helyezzük az ecsetet függőlegesen a lapra és forgassuk.

Van egy körünk.

A kör nagyobbá tételéhez vigyen fel egy ecsetet a körre, és rajzoljon egy utat. Ezt a módszert "mártásnak" nevezik.

A kör még nagyobbá tételéhez húzzon egy másik vonalat.

Próbálj meg rajzolni egy kört a „mártásos” módszerrel, és meglátom, hogyan csinálod.

Tedd félre a palettát, és helyezz magad elé egy kerek virágmintát.

Válasszon színt (kék vagy piros) a virágnak. Fehér festékkel keverd össze, ehhez kis négyzeteket készítettem neked.

Most próbáljunk meg egy kört rajzolni az üres felületre, akárcsak a palettán. Ezt óvatosan és helyesen kell megtennie, hogy virága gyönyörű legyen.

Mutasd meg készenlétedet.

A festés folytatásához a festéknek meg kell száradnia.

Testnevelés perc.

Állj fel a helyedről. Most egy kicsit pihenünk. Ismételje meg a mozdulatokat utánam.

Látod, repül a pillangó, (Szárnyas kezünket integetjük.)

Virágokat számolni a réten. (Számolj az ujjaddal.)

- Egy, kettő, három, négy, öt. (Tapsolj.)

Egy nap, két és egy hónap múlva... (Helyben járunk.)

Hat hét nyolc kilenc tíz. (Tapsolj.)

Még a bölcs méh is (Szárnyas kezünket integetjük.)

Szép munka! Foglaljon helyet.

Ellenőrizze az előkészületeket.

Akinek már kiszáradt a köre, emelje fel a kezét.

Most világos kört kell rajzolnunk.

Emelje fel a kezét, aki „rosant” rajzol.

Mondd, hol fogsz világos kört rajzolni? A nagy közepébe, vagy távolítsa el a közepétől?

Emelje fel a kezét, aki „kupavkát” húz.

Mondd, hol fogsz világos kört rajzolni?

Mondd, egy világos kör rajzolásához fehéret kell hozzáadni a festékhez?

Munkára.

Rajzolj egy fényes kört, akárcsak a nagyot.

Vegyünk a kezünkbe egy ecsetet, áztassuk be festékbe, helyezzük az ecsetet függőlegesen a lapra és forgassuk. Ha a kör kicsinek bizonyul, mi vezetjük az utat.

Aki már végzett, emelje fel a kezét.

Tegyük félre az előkészületeinket.

Térjünk vissza a palettánkhoz.

Most gyakorolnia kell a karok rajzolását.

Az ívek rajzolásakor ne használjon sok vizet, különben elmosódnak és elszárad a virága.

Az ecsetet függőlegesen a laphoz tartjuk, az ecset hegyét a papírlaphoz érintjük, vonalat húzunk, az ecset sörtéit teljesen lenyomjuk, kerekítjük, megállunk.

Megállt, tedd félre a keféket.

Rázza meg a kezét, hogy egy kicsit pihenjen, dörzsölje meg minden ujját.

Vigye be az ecsetet a kurába. Menj vissza oda, ahol abbahagytad. Nyomja meg az ecset sörtéjét, húzzon egy vonalat, emelje fel, és az ecset hegyével fejezze be az íjunkat. Próbáld meg magad megrajzolni az íjat, és meglátom, hogyan csinálod.

Kész vagyunk, térjünk vissza a virágunkhoz.

Mondd, milyen színűre festjük a karokat?

Így van, ugyanaz, mint a fényes kör.

Kinek van piros köre és karjai, milyen színűek lesznek?

Kinek van kékje?

Folytassa a feladat végrehajtásával.

Nem marad más hátra, mint feléleszteni a virágot, adjunk hozzá némi színt fehérben: vonások, ívek, pöttyök.

Tedd félre a virágodat. Vegyünk egy palettát. Egy vattacsomót. Most megmutatom, hogyan készíts vattacsomóval pöttyöt, hogy fűszerezd a dolgokat. Mártson egy száraz vattacsomót a festékbe, és helyezzen egy pontot a papírra.

Most mártson egy vattacsomót vízbe, majd festékbe, és helyezzen egy pontot a papírra.

Mondd, a száraz vattakoronggal készült pont különbözik a nedves vattakoronggal készített ponttól? Hogyan?

Jobb, ha vékony ecsettel húzzuk meg.

Emelje fel virágát vonásokkal, pöttyökkel és ívekkel.

Óvatosan rajzoljon körvonalakat és íveket, hogy a vonalak tiszták és fehérek legyenek.

Mindenki életre keltette a virágát?

Fejezd be a munkádat.

MADOU Gyermekfejlesztő Központ – óvoda No. 83 "Tündér"

ABSZTRAKT

oktatási tevékenységek oktatási területen

„Művészi és esztétikai fejlődés”

V idősebb csoport"Gorodets festmény" témában

Készítette:

Az első negyedév tanára kategóriákat

Shcherbakova N.V.

Naberezhnye Chelny, 2015

Tantárgy: "Gorodets festmény"

Feladatok:

Nevelési

Folytassa a gyerekek megismertetését a Gorodets festészettel, erősítse meg a festészeti elemek rajzolásának képességét,

Gyakorolja az árnyalatok komponálását úgy, hogy egy másik színt ad a fehér festékhez.

Fejlődési

A gyermekek esztétikai érzékelésének, szín- és ritmusérzékének fejlesztése. kompozíciók.

Nevelés

Nevelje a pontosságot a feladatvégzés során, a nép- és iparművészet iránti érdeklődést.

Demo anyag:

Gorodets kézművesek termékei, festési elemek mintái.

Kiosztás:

Különböző színű gouache festékek, vizes üvegek, szalvéták, paletták, konyhai deszkák sziluettjei,

Téglalap és kerek panelek, 6., 8. sz. ecsetek.

Az oktatási területek integrálása:művészi - esztétikai, beszéd, fizikai,

Kognitív fejlődés.

Szótár: festészet, Gorodets.

A tanár előkészítő munkája:bemutató és szóróanyag kiválasztása, összeállítása

Órajegyzetek.

Előzetes munka gyerekekkel:

Ismerkedés a népi iparművészettel, Gorodets iparosok termékeinek vizsgálata, al -

Bomov a díszítő- és iparművészetben.

Az óra felépítése:1. Bevezető rész - 2 perc.

2. Fő rész - 15 perc.

3. Utolsó rész - 3 perc.

Módszeres technikák:1. Meglepetés pillanata a Dasha babával.

2. Gorodets iparosok termékeinek vizsgálata.

3. A festmény egyes elemeinek kiemelése.

4. Különböző színek árnyalatainak összeállítása.

5. D/i „A Gorodets műhelyben” (gyermekek önálló kreativitása).

6. Művek kiállítása.

7. A lecke összefoglalása.

Az oktatási tevékenységek előrehaladása.

1 rész.

Pedagógus: Srácok, Dasha baba ma meglátogatott minket. A nagymama adott neki egy gyönyörű dobozt, de Dasha nem tudja, ki festette így? Nézzük meg a dobozt, és próbáljuk kitalálni, milyen művész festette.

A gyerekek megvizsgálják a dobozt, meghatározzák, milyen színekkel van festve, azonosítják az egyes elemeket, és arra a következtetésre jutnak, hogy ezt a dobozt Gorodets kézművesei készítették.

2. rész.

Pedagógus: Igaz srácok, ezt a dobozt olyan gyönyörűen festették a Gorodets kézművesei.

Vessen egy pillantást ezekre a termékekre, és találjon más termékeket a Gorodets kézműveseitől.

(Gyerekek találnak tárgyakat Gorodets festményével).

3. rész

Pedagógus: Honnan sejtette, hogy ezeket a tárgyakat Gorodets mesterei festették?

A Gorodets festészet mely főbb elemeit ismeri?

Nevezze meg a Gorodets festészet fő színeit!

4. rész

Hogyan lehet rózsaszín? És kék?

(A gyerekek azt válaszolják: össze kell keverni a piros festéket fehérrel, a kékhez pedig a kéket a fehérrel).

Pedagógus: Ki akarja ezt csinálni a testületnél?

(A gyermek megmutatja, hogyan lehet a fő szín árnyalatát megszerezni. Az ecsetmosás szabályait is tisztázzák.)

5. rész

Pedagógus: Képzeljük el, hogy mindannyian egy Gorodets műhelyben vagyunk, és Ön a Gorodets festészet mestere. Mondd, ki milyen tárgyat akar megfesteni?

(A gyerekek különböző tárgyak sziluettjét választják: tálca, konyhai tábla, panel, doboz).

Pedagógus: Azt javaslom, hogy rajzoljon egy nagy virágot, bármilyen színű vagy bármilyen árnyalatú lehet. Mesterek vagytok, és megalkothatod a saját színedet.

Emlékezzen, hogyan festettük a nagy Gorodets virágot. Rajzolj körbe egy virágot és leveleket.

A Dasha baba pedig gondosan figyel rád, és megtanul Gorodets mintákat rajzolni.

6. rész

Pedagógus: Nézd, Dasha, milyen gyönyörű virágok nyílnak minden tárgyon!

(Dasha azt mondja, hogy nagyon tetszett neki a munkád, és most ő is megpróbál valami Gorodets mintát rajzolni, és átadja a nagymamának a születésnapjára).

Pedagógus: Búcsúzunk el Dasha babától és hívjuk meg gyakrabban hozzánk, akkor sok mindenre megtaníthatjuk. Egyetértesz velem? Az jó.

7. rész

Pedagógus: Srácok, mi tetszett a mai órán? mivel volt nehézséged? Mi volt könnyű számodra?

Nagyon örülök, hogy mindannyian megbirkózottatok egy ilyen nehéz feladattal: megtanultatok nagy Gorodets virágot rajzolni, festékeket keverni, hogy új színt kapjanak, és mindezt megtanította Dasha babának.


Önkormányzati állami oktatási intézmény

Levorossoshanskaya középiskola

szerkezeti egység Óvoda

Kashirsky önkormányzati kerület

Voronyezsi régió

Óra összefoglalója a „Gorodets festészet” témában

Oktató: Ponomareva O.I.

Val vel. Elhagyta a Rossosh-t

2018

Cél :

Folytassa az előfordulás történetének bemutatásátGorodets horgászat. Tanulj meg elemeket írni falfestmények : kamilla virág, levél. érdeklődés kialakítása a környező valóság esztétikai oldala iránt, kielégítve az önkifejezési igényt.

Feladatok:

Nevelési:

A népművészet iránti érdeklődés és szeretet kialakítása. Erősítse meg a rajz kompozíciójának felépítésének képességét. a tudás megszilárdítása és elmélyítéseGorodets festmény. Tanuld meg kiemelni az élénk népi színeket, mintakompozíciót, pontokat, kötőjeleket, animációkat, és ecsettel rajzolni elemeket. Folytassa az emberek megismertetését a kézművességgel. Fejleszti az esztétikai érzékelést, a szépérzéket.

Nevelési:

Fejleszti az esztétikai érzékelést, a színérzéket, a ritmust, a kompozíciót;

Fejleszti az önállóságot és a kreatív képzelőerőt.

Nevelési:

Elősegíti a művészet és a népi hagyományok szeretetét;

Neveld a munka tiszteletétGorodets mesterek, érdeklődés a munkájuk iránt.

Anyagok:

gouache, mókusecset 5., 1. sz., üveg víz, szalvéta, színezett papír, illusztrációk a képpelGorodets ételek.

Előzetes munka:

Népi kézműves tárgyak vizsgálata;

Ismerkedés a mintaelemek jellemzőivel, hagyományokkal a képben és a színkombinációban;

Didaktikus játék "Kirajzoljunk mintát"

A lecke menete:

A tanár felolvas egy verset:

Sétálunk a réteken

Élénk színekkel.

Rajzoljuk mi magunk azokat a mesés virágokat -

Vannak itt százszorszépek és kupavkák,

Mint a harmatcseppek

Itt rózsák nyílnak

Csodálatosan szép.

Pedagógus : Milyen művészetről és kézművességről szól a vers?

Gyerekek válaszai:

Pedagógus: Srácok, ma levelet hozott a postás, nézzük mit küldtek nekünk! Milyen képek? A boríték lépésről lépésre tartalmaz anyagot festőtáblák . Ma mi is fogunkGorodets kézművesei által. Díszítsük a táblát „rügyekkel” és „levelekkel”.

Fő rész.

Pedagógus: Jelenleg a fa természetes sárgás színét használják háttérként. Srácok mondják meg, milyen színek vannakfestményeket Gorodets mesterei használják?

Gyerekek válaszai.

Pedagógus: A minta színei nem sokak, de nagyon élénk kombinációkban - piros, kék, zöld, gazdag narancs és árnyalatai. Fehér és fekete színben falfestmények különleges jelentéssel bírnak. Ez a 2 szín képes befolyásolni a színek hangzását, és hozzájárul a kedvező kombinációjukhoz.

Srácok, milyen elemek vannak benne?mesterek festményeket használnak?

Gyerekek válaszai. (nevek pontosítása : rózsa, kupavka, bogyó, levelek, ló, madarak).

Pedagógus: Ez a rosen, ez a kupavka, ez a kamilla. Figyelmesen nézze meg ezeket a virágokat, lehetnek kék és kék tónusúak vagy rózsaszín-pirosak. A kamillát könnyű felismerni. Sok vékony szirma van. A kupavka közepe eltolódott.

Pedagógus: Srácok, szeretnétek kipróbálni magatokat a szerepben? Gorodets a mesterek megtanulják, hogyan kell virágelemeket előadni falfestmények ? Oké, térjünk a munkánkra.

Praktikus munka.

Pedagógus: Papírlapok vannak az asztalodon, sárgára festve. Kezdjük a végrehajtás első szakaszával. Kiválasztjuk a nekünk tetsző színeket, és rajzolunk egy aláfestést - egy kört a munkánk közepére. Amíg a körünk szárad, több zöld levelet rajzolunk, kompozíciót alkotva.

Most áttérünk a végrehajtás második szakaszára. Más színben csináljukárnyékolás : rajzolj egy kört a virág közepére, és most rendezd körbe a szirmokat egymással szemben. Ki tudja megmondani, hogyan kell ezt csinálni?(az ecset bemártásával)

A harmadik szakasz megkezdése előtt várnia kell egy kicsit, amíg a festék megszárad.

Vegyünk egy percet fizikailag:

A virág aludt, és hirtelen felébredt(törzs jobb, bal)

Nem akartam tovább aludni(törzs előre, hátra)

Megmozdult, megnyúlt(Kezeket fel, nyújtózkodni)

Felemelkedett és repült(Kezeket fel, jobbra, balra)A nap csak reggel kel fel

A pillangó köröz és göndörödik(körbeforog)

A végső szakasz„újjáéledő” festmények . Vigyen fel fehér és fekete festéket pöttyök, cseppek és fürtök formájában vékony ecsettel.

A lényeg.

A gyerekek egy asztalra teszik ki munkáikat, kiválasztják a nekik legjobban tetszőket, és megosztják benyomásaikat. A tanár megkér, mondja el nekik, mit csinált. A művek megcsodálására hív. Gondolja át, kinek a munkája tetszett és miért? A tanár dicséri a gyerekeket és verset olvas.

Virágokat festettünk

Példátlan szépség.

Ennek a szépségnek nincs vége

Gorodetsnek ennyi.