Презентація приголосних звуків. Урок. Презентація на тему: "Згідні звуки". «Звуки голосні та приголосні»




Усі вправи необхідно виконувати під контролем дорослого. Завдання слід виконувати у поданому порядку. Виберіть необхідний розділ у змісті, і для початку роботи клацніть мишкою на слово «почати». При виборі відповіді необхідно натискати на картинку або цифру. При натисканні кнопки, яка є в завершальному слайді, ви повернетеся в головне меню. Тренажер має три розділи. Перший розділ спрямовано формування уявлень про голосних і приголосних звуках. Другий розділ спрямований працювати з приголосними звуками. Він містить два підрозділи: у першому представлені завдання для розрізнення твердих та м'яких приголосних, у другому – дзвінких та глухих. Обидва ці напрямки мають навчальні завдання та вправи для відпрацювання отриманих знань. У цьому розділі під час виконання навчального завдання необхідно скористатися клавішами на клавіатурі. Третій розділ це підсумкові тести на цю тему, які дозволять перевірити наскільки дитина засвоїв цю тему. Бажаю удачі!

Людмила Поротікова
Презентація «Голосні звуки»

Звукє основною одиницею мови поряд зі словом та пропозицією. Це найкоротша, далі неподільна одиниця, яку вимовляють за одну артикуляцію. Самі собою звукине має жодного значення, а виконують важливу сенсорозрізнювальну роль: вони створюють зовнішню, звуковуоболонку слів і тим самим допомагають відрізняти слова одне від одного (бак-бик-бок-бук, лимон-лиман, туга-дошка). Слова різняться кількістю звуків(ворона – воронка, суперечка – спорт, набором звуків(відмінність в одному двох і більше звуках, послідовністю розташування звуків(кущ – стукіт, ніс – сон, зябра – баржа). Крім звуків, розрізняти слова та їх форми допомагає наголос (Замок - замок, трусить - трусить).

Звукимови утворюються у мовному апараті при видиханні повітря. Якщо струмінь повітря вільно проходить через порожнину рота, не зустрічаючи на шляху перешкод, то вимовляється голосний звук. Голосові зв'язки при цьому напружені і зрушені, повітряний струмінь коливає їх, у результаті виникає музичний тон, тобто голос. Російською мовою 6 голосних звуків, що різняться за ступенем піднесення мови, його місцем у ротовій порожнині, участі або неучасті губ. Вимова голосних звуків залежить від позиції: під наголосом голосні вимовляються чітко, У ненаголошеної позиції вони схильні до редукції, тобто вимовляються менш чітко і менш напружено.

Публікації на тему:

Мета: Сприяти розвитку вміння правильно визначати голосні та приголосні звуки. Дітям дається завдання правильно розселити звуки.

Виправлення недоліків звуковимови у дітей полягає у постановці та автоматизації звуків та одночасному розвитку фонематичного.

Конспект НОД «Голосні звуки [А], [У], [І]» Цілі НОД: Освітні: -закріпити вміння чітко артикулювати голосні звуки [А], [І], [У]; -Удосконалити навичку фонематичного аналізу.

Конспект НОД з розвитку мови «Голосні звуки [А], [О], [Е]» Конспект НОД з розвитку промови «Голосні звуки [А], [О], [Е]» Освітня область: мовленнєвий розвиток Інтеграція освітніх областей:.

Конспект уроку «Голосні звуки. Ознаки голосних звуків. Слогоразлива роль голосних звуків» у 2 класі Конспект уроку з російської мови відповідає програмі УМК "Школа Росії" (2 клас) для учнів Центру дистанційної освіти.

Цілі: 1. Освітні: Закріпити слуховий та моторний образ звуків [А] [О] [У] [І]; Автоматизувати звук «Л» ізольовано, у складах.

Конспект заняття у старшій групі з підготовки до навчання грамоті «Голосні звуки. Повторення» Конспект заняття у старшій групі з підготовки до навчання грамоті «Голосні звуки. Повторення. Мета: вправляти дітей розрізнення голосних.

Слайд №1


Слайд №2

Цілі уроку: Ознайомити учнів із поняттям «тверді та м'які приголосні»; формувати навички визначення помилконебезпечних місць у словах, правильної вимови у словах твердих та м'яких звуків; прищеплювати любов до російської мови.


Слайд №3

Спостереження над промовою Звуки язика утворюються в мовному апараті при видиханні повітря. Згодні звуки російської складаються з шуму, а деякі – з голосу та шуму.


Слайд №4

Правило Згодні звуки в російській мові поділяються на тверді та м'які, дзвінкі та глухі. Парні тверді та м'які приголосні розрізняють слова, наприклад: кінь та кін; лук і люк.


Слайд №5


Слайд №6

Вправа Охарактеризуйте приголосні у словах з погляду твердості – м'якості. Як позначено м'якість приголосних на листі? Кінь, сіяти, кінчик, цирк, жити, мерзнути, боротьба, м'який, день, рейка, лотерея, ялинка, свинець, влада, гілки, фраза, місяць.


Слайд №7

Вправа Випишіть у два стовпчики слова, в яких твердо або м'яко вимовляються приголосні звуки перед голосним звуком, позначеним буквою е. Ательє, модель, музей, кафе, светр, теніс, текст, енергія, бутерброд, тема.


Слайд №8


Слайд №9

Вправа Прочитай та відгадай загадки. У відгадках назви приголосні звуки. Якими літерами вони позначені. Я над річкою лежу, обидва береги тримаю. МІСТ 2. Крилів немає, але цей птах полетить і - прилунить. РАКЕТА


Слайд №10

Вправа У яких словах переплутані звуки? Випишіть ці пари слів, наголосіть приголосні. Кажуть, один рибалка В річці виловив черевик, Але зате йому потім На гачок попався будинок! Ляльку випустивши з рук, Маша мчить до мами: Там повзе зелена цибуля З довгими вусами! Лікар нагадав дядькові Миті: Не забудьте про одне: Обов'язково прийміть Десять чапель перед сном. СОМ ЖУК КАПЕЛЬ


Слайд №11

Вправа Прочитай слова парами. Назви тверді та м'які приголосні звуки у кожній парі слів. Якими літерами позначаються тверді та м'які приголосні? Які літери вказують на м'якість приголосного звуку? милий - милий віл - вів плив - лив рів - рев ніс - ніс рад - ряд воз - вёз малий - м'яв сад - сяду лук - люк


Слайд №12

Вправа Вибірковий диктант. Випишіть слова, в яких є тверді та м'які приголосні, які не мають парних звуків. І ось з-за печі виглянула одна сіренька мордочка, за нею – інша. Вовченята виповзли на світ, озирнулись і обережно підібралися до миски. Тут вони вже забули всякий страх. Вони хапали шматки і захлиналися. Їм треба було одразу і ковтати, і гарчати. (О. Перовська)

Технологічна карта уроку навчання читання на тему:

«Звуки голосні та приголосні»

1 клас

Пояснювальна записка

Урок складено на тему: «Звуки голосні та приголосні».

Освітня система «Школа Росії»

Предмет:навчання грамоті

Клас: 1

Навчальний посібник:підручник «Абетка» В.Г.Горецького

Мета уроку:

Дати поняття «голосні та приголосні» звуки через організацію частково - пошукової діяльності.

Завдання:

освітні:

    познайомити з особливостями голосних та приголосних звуків ;

    вчити виконувати звуковий аналіз слів;

    вчити розрізняти звуки: голосні та приголосні;

    характеризувати заданий звук, називати його ознаки.

розвиваюча:

    розвивати фонематичний слух, увагу, пам'ять, словесно – логічне, наочно – образне мислення;

    розвивати мову учнів з опорою на наявні в них досвід та знання;

    розвивати вміння з урахуванням спостережень робити висновки.

виховна:

    виховувати інтерес до читання;

    прищеплювати навички культурного спілкування;

    виховувати повагу до думки інших, уміння слухати одне одного;

    знати та прагнути виконувати правила роботи в групи.

Тип уроку:Відкриття нових знань.

Обладнання:картки для схеми речення, квадрати для схеми слова, зошити з навчання грамоти, комп'ютерна презентація, гуртки для оцінювання роботи.

Заплановані результати:

предметні:

розрізняє звуки голосні та приголосні

особистісні:

    виявляє навчально-пізнавальний інтерес до навчального матеріалу;

    розуміє причини успіху у навчальній діяльності

метапредметні універсальні навчальні дії:

регулятивні

    визначає мету діяльності на уроці за допомогою вчителя;

    вчиться висловлювати своє припущення (версію) з урахуванням роботи з матеріалом;

пізнавальні

    використовує знако-символічні засоби для оформлення звукового складу слова;

    робить висновки про результат спільної роботи класу та вчителя;

комунікативні

    слухає та розуміє мову інших;

    вчиться працювати у парі.

Методи навчання:

 Словесний, наочний, проблемний, частково – пошуковий.

Форми навчання:

      фронтальна робота;

      групова;

    • індивідуальна.

План уроку:

1. Організаційний момент. Самовизначення до навчальної діяльності.

2.. Актуалізація знань та фіксація утруднення в діяльності.

3. Постановка навчальної задачі

4. «Відкриття» нового знання

5. Первинне закріплення

8. Рефлексія

Технологічна карта уроку

Час

Етапи уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Формуються

1. Самовизначення до навчальної діяльності. Організаційний момент.

Гучно пролунав дзвінок,
Починається урок.
Наші вушка на маківці,
Очі широко відкриті,
Слухаємо, запам'ятовуємо,
Ні хвилини не втрачаємо

Я сподіваюся, що у вас гарний настрій і хочу побажати, щоб гарний настрій був протягом усього уроку. Допоможе нам наш девіз:

Всім, усім добрий день!

Геть з дороги наша лінь!

Не заважай працювати!

Не заважай вчитися!

Особистісні:мотивація, самовизначення

Регулятивні:цілепокладання

Комунікативні:планування навчального співробітництва з учителем та однокласниками

2. Актуалізація знань та фіксація утруднення в діяльності.

На урок до нас сьогодні прийшли гості. Ви впізнали їх? Вони також хочуть взяти участь у нашій роботі. Сайд2.

– З чого складається наша мова?

.

\______ _____ _____ .

Слайд 3. Перевіряємо.

Вимовте ще раз пропозицію пошепки своєму сусідові. А тепер хтось із вас виголосить цю пропозицію чітко і голосно, а решта має плескати щоразу, коли буде названо чергове слово.

- З чого ж складаються слова?

Які звуки бувають?

Діти називають героїв мульфільму .

Письмова та усне мовлення.

Діти наводять приклади.

Із пропозицій.

Ця пропозиція.

Учень біля дошки складає схему.

Діти виконують роботу.

Діти виконують.

Три слова.

Паузами.

Звуки

Зі звуків.

Не знаємо.

Пізнавальні

Регулятивні

Пізнавальні:

Комунікативні:вміння працювати у парі та всі разом.

Пізнавальні:

логічні: аналіз об'єктів

3. Постановка навчальної задачі

Хочете це дізнатися? Розкажемо про це Маші з Мишком

названо птаха.

Це старий наш знайомий:

Він живе на даху будинку

Довгоногий, довгоносий

Він літає на полювання.

За жабами до болота.

Що ви дізналися про лелеку?


Які звуки ми чуємо?

Лелека

Висловлювання дітей

Одна людина на дошці, інші в зошит для друкування

Не знаємо. Різні.

Регулятивні:цілепокладання.

Пізнавальні:

Комунікативні

Регулятивні:

Пізнавальні:знаково-символічні дії (моделювання)

Пізнавальні:постановка навчальної проблеми

4. «Відкриття» нового знання

    Знайомство з різновидом звуків. Голосний звук.

1.– Хором назвіть першийзвук у цьому слові, а тепер – останній.

Як вам здається, ми однаковоабо по-різномуВимовляємо ці звуки?

дуже тихо ...

Тепер голосніше, ще голосніше.

Що відбувається із ротом?

Спробуйте щільно закрити роті вимовити цей звук…

Вийшло?

Коли ми говоримо звук, повітря проходить

Як відкритий рот?

- Звуки, при проголошенні яких повітря проходить вільно, не зустрічаючи перешкод, як через порожню люльку, вчені назвали голосними.

Фізкульхвилинка

Встаньте. Покажіть.

Як стрибає жаба? А як вона кричить?

Яка картинка зайва?Чому?

1. Який звук однаковий ви почули?

Вимовте його!

Повітря проходить вільно?

лелека.

Звуки, при проголошенні яких трапляється перешкода, вчені назвали приголосними.

зіголосні.

Визначення теми уроку:

[ а]

[ т]

по-різному

Відкривається

Версії дітей

Широко

Діти виконують рухи

Ко – ко – ко!

Ку-ка-ре-ку!

Ква – ква!

Жаба не птиця

Є

Голосні та приголосні звуки

Комунікативні:вміння працювати у групі.

Пізнавальні:логічні – висування гіпотез та його обгрунтування;

Комунікативні:ініціативна співпраця у пошуку та зборі інформації

Пізнавальні:постановка та вирішення проблеми за допомогою вчителя

Пізнавальні:логічні: аналіз об'єктів із виділення ознак.

Регулятивні:

планувати, визначати послідовність дій

Пізнавальні:встановлення причинно-наслідкових зв'язків,

побудова логічного ланцюга міркувань

Пізнавальні:логічні: аналіз об'єктів з метою виділення ознак

Комунікативні: усвідомлене та довільне побудова мовного висловлювання в усній формі;

5. Первинне закріплення

Допоможіть Маші

1.Гра «Доскажи слівце»

Звук виходить…

Відгадай

А які звуки згодні

Шелестіти, шепотіти, скрипіти,

Навіть пирхати і шипіти,

Але не хочеться співати їм.

Ссс ... - зміїний чути свист.

Шшш… - шарудить опалий лист.

Жжж… - джмелі в саду дзижчать.

Ррр… - мотори торохтять.

2. Робота за підручником с.14-15.

а)- Поспостерігайте, як ви вимовляєте різні звуки.

б) Які звуки приходять до фінішу першими? Слайд 9.

в) - Розгляньте малюнки та схеми до них на с. 14. Які звуки вимовляються дома червоних квадратів?

Розгляньте малюнки та схеми до них на с. 15.

Співвіднесіть малюнки та схеми.

Діти грають

Голосний

Діти відгадують

Згідні

Висловлювання дітей

Робота в парах

Голосні

Вони не зустрічають у роті перешкод.

Голосні

За кількістю звуків

Пізнавальні: встановлення причинно-наслідкових зв'язків,

побудова логічного ланцюга міркувань

Пізнавальні: встановлення причинно-наслідкових зв'язків,

побудова логічного ланцюга міркувань

Комунікативні: вміння будувати мовленнєвий вислів відповідно до поставлених завдань.

Комунікативні:вміння працювати у парі; враховувати різні думки

Особистісні:формувати вміння висловлювати свою думку. Пізнавальні:знаково-символічні події (моделювання).

Вибір підстав та критеріїв для порівняння.

6. Включення в систему знань та повторення.

Гра «Злови звук»

Встаньте

(качка, тигр, ослик, вовк, індик, лисиця, удав, мишка)

Мишко вас перевіряє.

Чим вони зайняті?

Складіть розповідь про дітей. Вигадайте їм імена. Складіть схеми. Запам'ятайте, що імена людей пишуться з великої літери. На схемі покажіть це.

Діти ловлять голосні звуки

Миша, морква, малина, ложка, цибуля, калюжа.

Висловлювання дітей

Діти виконують роботу самостійно.

Пізнавальні: логічні порівняння та класифікації об'єктів Регулятивні:самоконтроль діяльності; самооцінка результатів роботи.

Пізнавальні:встановлення причинно-наслідкових зв'язків, побудова логічного ланцюга міркувань

7. Рефлексія

2. Розмова:

Якою була тема уроку?

Які цілі ви ставили?

Ви змогли їх подолати?

Якщо вам було цікаво, все зрозуміло, все виходило

Якщо у вас іноді виникали сумніви – робили помилки

Якщо не розібралися у темі, було не дуже цікаво

Звуки голосні та приголосні. Навчитися розрізняти звуки мови

Показують сигнали.

Зелений кружечок

Жовтий кружечок

Червоний кружечок

Регулятивні:

вміння оцінювати правильність виконання на рівні адекватної ретроспективної оцінки.

Особистісні:

здатність до самооцінки на основі критерію успішності навчальної діяльності

Регулятивні:самооцінка

Хід уроку

I Організаційний момент. Самовизначення до навчальної діяльності.

Гучно пролунав дзвінок,
Починається урок.
Наші вушка на маківці,
Очі широко відкриті,
Слухаємо, запам'ятовуємо,
Ні хвилини не втрачаємо

Я сподіваюся, що у вас гарний настрій і хочу побажати, щоб гарний настрій був протягом усього уроку. Допоможе нам наш девіз:

Всім, усім добрий день!

Геть з дороги наша лінь!

Не заважай працювати!

Не заважай вчитися!

II. Актуалізація знань та фіксація утруднення в діяльності.

Повторення вивченого

На урок до нас сьогодні прийшли гості. Ви впізнали їх? Вони також хочуть взяти участь у нашій роботі. Сайд 2

Давайте розкажемо Маші та Миші які види мови ви знаєте?

– Наведіть приклади усного та писемного мовлення.

– З чого складається наша мова?

- Послухайте мою мову і визначте, що я скажу: - Листя тополі пожовтіло .

– Хто може скласти схему цієї пропозиції?

\______ _____ _____ .

Перевіряємо Слайд 3

Вимовте ще раз пропозицію пошепки своєму сусідові.

А тепер хтось із вас виголосить цю пропозицію чітко і голосно, а решта має плескати щоразу, коли буде названо чергове слово.

– Скільки слів у цій пропозиції?

– Чим відокремлюються одне від одного слова в мовленні?

- Що ви почули, коли вимовляли слова?

- З чого ж складаються слова?

Які звуки бувають?

ІІІ. Постановка навчального завдання

Звуковий аналіз слова

Сьогодні вирішуватимемо це завдання, дізнаємося, на які групи можна розділити всі звуки нашої мови і чому.

Хочете це дізнатися? Розповімо про це Маші з Мишком.

Добре. Але спочатку самі відгадайте слово, в якому ми слухатимемо звуки. Цим словом названо птаха.

Це старий наш знайомий:

Він живе на даху будинку

Довгоногий, довгоносий

Він літає на полювання.

За жабами до болота.

Що ви дізналися про лелеку?

Вимовте ще раз це слово.

Запишемо звуковий склад: (схема)


Які звуки ми чуємо?

IV. «Відкриття» нового знання

1. Знайомство з різновидом звуків. Голосний звук.

Звуковий аналіз. (групова робота).

1.– Хором назвіть першийзвук у цьому слові,

а тепер – останній.

Як вам здається, ми однаковоабо по-різномуВимовляємо ці звуки?

Давайте поспостерігаємо – ще раз скажіть перший звук, але дуже тихо ...

Тепер голосніше, ще голосніше.

Що відбувається із ротом?

Спробуйте щільно закрити роті вимовити цей звук…

Вийшло?

– Нам допомагає вимовляти звуки повітря.

2. Коли ми говоримо звук, повітря проходить вільно, не зустрічаючи перешкод.

Як відкритий рот?

А закрили рота, утворили перешкоду – і звук не вийшов.

Звуки при проголошенні яких повітря проходить вільно, не зустрічаючи перешкод, як через порожню трубочку, вчені назвали голосними.

Голосними назвали тому, що вони завжди говорять із голосом.

Фізкульхвилинка

Встаньте. Покажіть.

Як ходить курка? А як вона кричить?

Як ходить півень? А як він кричить?

Як ходить качка? А як вона кричить?

Як стрибає жаба? А як вона кричить

Яка картинка зайва?Чому?

    Знайомство з приголосними звуками.

1. Який звук однаковий ви почули? Вимовте його!

Повітря проходить вільно?

2.– А тепер промовте останній звук у слові лелека.

Повітря теж проходить вільно чи є перешкода?

Але спробуйте вимовити цей звук, щоб мова ні до чого не торкалася. Вийшло?!

Звуки при проголошенні яких трапляється перешкода, вчені назвали приголосними.

Згідні звуки в російській мові завжди йдуть разом із голосними – ось тому вони зіголосні.

3.Визначення теми уроку:

– Як можна назвати тему нашого уроку?

V. Первинне закріплення

Допоможіть Маші

1. Гра «Доскажи слівце»

Повітря вільно йде через рот,

Звук виходить…

ВідгадайСлайд 6.

А які звуки згодні

Шелестіти, шепотіти, скрипіти,

Навіть пирхати і шипіти,

Але не хочеться співати їм.

Ссс ... - зміїний чути свист.

Шшш… - шарудить опалий лист.

Жжж… - джмелі в саду дзижчать.

Ррр… - мотори торохтять. Слайд 7.

Як відрізнити голосний звук від приголосного?

а) - Погляньте, як ви вимовляєте різні звуки.

б) – Які звуки приходять до фінішу першими?

в) -Розгляньте малюнки та схеми до них на с. 14.

Які звуки вимовляються дома червоних квадратів?

Чому в різних словах однакові схеми?

Розгляньте малюнки та схеми до них на с. 15.

Співвіднесіть малюнки та схеми.

VI. Включення до системи знань та повторення.

Гра «Злови звук»(стоячи)

– Я зараз називатиму різні слова. Якщо слово починається на голосний звук, плескаєте в долоні. Якщо на приголосний, не плескаєте.

(Качка, тигр, ослик, вовк, індик, лисиця, удав, мишка). Мишко вас перевіряє.

Робота з ілюстрацією за підручником с.15.

Кого бачимо на передньому плані?

Чим вони зайняті?

Складіть розповідь про дітей.

Вигадайте їм імена.

Складіть схеми.

Запам'ятайте, що імена людей пишуться з великої літери. На схемі покажіть це.

ІІІ. Рефлкесія

1. Психологічна розвантаження та зняття напруги

Заплющте очі і згадайте все, що було у нас сьогодні на уроці.

2. Розмова:

Якою була тема уроку?

Які цілі ви ставили?

Чи вдалося досягти цих цілей?

Виникали у вас труднощі?

Ви змогли їх подолати?

Якщо вам було цікаво, все зрозуміло, все виходило, підніміть зелений кухоль.

Якщо у вас іноді виникали сумніви – робили помилки, підніміть жовтий гурток.

Якщо не розібралися в темі, було не дуже цікаво, підніміть червоний кружок.

Ми сьогодні добре попрацювали. І Маша з ведмедем, гадаю, ще обов'язково прийдуть до нас у гості.